Żylaki kończyn dolnych

Leczenie operacyjne

Żylaki kończyn dolnych to przewlekła i postępująca choroba układu żylnego. Występują bardzo często – nawet do 50% populacji. Zachorowalność zwiększa się z wiekiem. Przyczyną ich powstawania jest niewydolność zastawek głównych pni żylnych, co powoduje refluks, czyli cofanie się krwi w żyłach.

Żylaki - definicja i podział

Żylaki są poszerzonymi i wydłużonymi naczyniami żylnymi mającymi kręty przebieg o średnicy większej niż 3mm (w pozycji stojącej). Natomiast żylaki siatkowe to poszerzenia naczyń żylnych o krętym przebiegu i niewielkiej średnicy (1-3mm) znajdującymi się bezpośrednio pod skórą, a teleangiektazje to poszerzenie żył śródskórnych o bardzo małej średnicy – poniżej 1mm.

Ważne jest uświadomienie, że jest to choroba żylakowa, którą pacjent ma na całe życie. Chirurg podczas operacji wycina zmienione żylakowato żyły. Zdrowe żyły pozostają i mogą one po pewnym czasie zmienić się żylakowato. Zapobieganie powstawaniu nowych żylaków polega na codziennym noszeniu wyrobów uciskowych – podkolanówek lub pończoch przeciwżylakowych. To bardzo istotna profilaktyka. Niewątpliwie styl życia też przyczynia się do nawrotów, chociaż czynnik genetyczny w tej chorobie jest najważniejszy.

Badaniem oceniającym układ żylny jest USG Dopplera wykonany przez doświadczonego specjalistę na wysokiej klasy urządzeniu. Podczas tego badania zostają ocenione żyły głębokie, perforatory i żyły powierzchowne – ich drożność i wydolność zastawek. Stanowi to podstawę kwalifikacji do leczenia operacyjnego bądź obliteracji – skleroterapii.

Leczenie operacyjne żylaków

Do leczenia operacyjnego kwalifikuje chirurg po wyżej wymienionym badaniu oraz zebraniu wywiadu i badaniu pacjenta. Zaleca badania przedoperacyjne takie jak RTG klatki piersiowej, EKG, badania krwi (morfologia, INR, APTT, elektrolity, mocznik, kreatynina, antygen HBS, przeciwciała anty- HCV) i moczu (badanie ogólne). Ilość badań może różnić się w zależności od ośrodka wykonującego operację. Gdy występują choroby współistniejące potrzebne są inne badania i konsultacje.

Leczenie operacyjne polega na wycięciu niewydolnych żył odpiszczelowej lub/i odstrzałkowej, gałęzi żylnych oraz wycięciu żylaków, przecięciu i podwiązaniu perforatorów. Przeprowadza się je w klinice z jednodniowym pobytem. Znieczulenie do operacji stosuje się przewodowe lub ogólne – na życzenie pacjenta albo ze względu na szczególne wskazania medyczne. Pacjent przebywa w klinice do następnego dnia otrzymując leczenie – kroplówki i leki. Do domu otrzymuje zalecenia pooperacyjne – leki przeciwkrzepliwe – heparyny drobnocząsteczkowe przez 14 dni, paracetamol przeciwbólowo oraz nosi pończochy przeciwżylakowe II klasy ucisku. Po 7 dniach pacjent przychodzi na kontrolę chirurgiczną i zostają usunięte szwy.

Profilaktyka po operacji żylaków

Później trzeba stosować profilaktykę nosząc wyroby uciskowe II klasy ucisku. Należy też wyeliminować czynniki sprzyjające nasileniu choroby żylnej i jej powikłaniom (np. palenie papierosów, antykoncepcja hormonalna, otyłość i inne).

Żylaki kończyn dolnych nieleczone doprowadzają do postępu choroby i związanych z nią powikłań. Należą do nich zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, zmiany zanikowe w skórze, pajączki żylne, przebarwienia, zapalenie tkanki podskórnej, wypryski, zasinienia, owrzodzenia – ubytki całej warstwy skóry.

Kontakt

Osoby z Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) i okolic zainteresowane leczeniem żylaków kończyn dolnych mogą skorzystać z formularza kontaktowego lub umówić się na konsultację chirurgiczną w jednym z gabinetów.