Żylaki odbytu

Hemoroidy

Hemoroidy (inaczej guzki krwawnicze) stanowiące prawidłową anatomię i fizjologię odbytu mogą powiększać się, co prowadzi do powstania żylaków odbytu. Wbrew potocznemu nazewnictwu, hemoroidy nie są w zasadzie stanem patologicznym, lecz normalnymi tworami anatomicznymi. Leczenia wymaga dopiero wystąpienie żylaków odbytu.

Objawy żylaków odbytu

Objawy wczesne żylaków odbytu to krwawienie bez bólu (to też typowy objaw raka odbytnicy!), natomiast później wraz z zaawansowaniem choroby pojawia się wypadanie guzków odbytu na zewnątrz i towarzyszy temu dyskomfort, brudzenie bielizny, swędzenie, pieczenie, sączenie, wydzielanie śluzu i pobolewania (ból intensywniejszy występuje wówczas, gdy pojawiają się inne schorzenia w tej okolicy). Badanie lekarskie – oglądanie, badanie palcem (per rectum) i anoskopia to proste i bezbolesne działania, które pozwalają na postawienie rozpoznania lub ewentualnie zlecenie dodatkowych badań.

Leczenie zachowawcze i profilaktyka

Żylaki odbytu można leczyć zachowawczo (maści, czopki, tabletki) przez dość długi czas, oraz stosując skleroterapię, gumowe podwiązki (metoda Barrona), krioterapię, fotokoagulację i inne. Do operacji wycięcia żylaków kwalifikuje się stopień IV, czyli najbardziej zaawansowany oraz III, w przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego i powyżej wymienionych zabiegów ambulatoryjnych. Przed operacją wskazane jest wykonanie rektoskopii, w przypadku innych objawów kolonoskopii, aby wykluczyć inne choroby jelita grubego, szczególnie nowotwory.

Gdy żylaki nie są leczone mogą wystąpić powikłania – krwawienie, zakrzepica, owrzodzenia oraz zadzierzgnięcie – mogą, ale nie muszą. W związku z tym, że wśród przyczyn powstawania żylaków odbytu jest wiele czynników takich jak przewlekłe zaparcia, niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, choroby wątroby (nadciśnienie wrotne) zaleca się bardzo szeroko pojęty zdrowy tryb życia. Dotyczy to diety, która powinna być bogatoresztkowa (warzywa, owoce, kasze, siemię lniane mielone) z ograniczeniem tłuszczów – szczególnie zwierzęcych. Pamiętać o piciu należytej ilości płynów 2 – 3 litry - herbaty owocowe, łagodne ziołowe ( np. rumianek), a szczególnie wody mineralnej i ograniczenie spożycia kawy, mocnej czarnej herbaty, alkoholu, czekolady. Powyższe zalecenia dietetyczne pomagają w uregulowaniu wypróżnień bez stosowania silnych leków przeczyszczających (łagodne sporadycznie można używać). Wskazane są lekkie ćwiczenia jak gimnastyka, spacery, pływanie i inne indywidualnie dostosowane do osoby – jednym słowem więcej ruchu.

Leczenie operacyjne żylaków odbytu

Jeśli lekarz zakwalifikuje chorego do operacji, wtedy przygotowaniem do zabiegu jest oczyszczenie jelita (jak do sigmoidoskopii lub kolonoskopii), efektem tego jest mniej bolesne oddawanie stolca po operacji.

Operacja żylaków odbytu polega na ich wycięciu oraz zeszyciu śluzówki
 i zbliżeniu ran anodermy (skóry wokoło odbytu) szwem wchłanialnym.
 Wycięcie dotyczy żylaków wewnętrznych oraz zewnętrznych. Zabieg nie
 jest bolesny, gdyż jest wykonywany w znieczuleniu przewodowym lub
 ogólnym, z jednodniowym pobytem pacjenta w klinice. Po zabiegu pacjent 
otrzymuje silne środki znieczulające, by uśmierzyć ból. Pierwsze 
oddanie stolca jest dosyć bolesne, pomimo jego lekkiej konsystencji
 wynikającej z przygotowania oczyszczającego jelita przed 
operacją.

Chory wychodzi do domu z zaleceniem stosowania środków przeciwbólowych, diety lekkostrawnej, mycia łagodnymi środkami myjącymi. Kontrola lekarska wskazana jest po 7 dniach.

Czasem, gdy istnieje jeden niewielki żylak odbytu, polip początkowego odcinka kanału odbytu, bądź polipowaty przerost anodermy, zabieg wycięcia można wykonać ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym i pacjent idzie po zabiegu do domu.

Kontakt

Osoby z Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) i okolic zainteresowane leczeniem żylaków odbytu mogą skorzystać z formularza kontaktowego lub umówić się na konsultację chirurgiczną w jednym z gabinetów.