Leczenie operacyjne przepukliny

Rodzaje przepuklin

Przepuklina brzuszna to uwypuklenie, które jest widoczne na zewnątrz brzucha. Powstaje na skutek wydostania się zawartości jamy brzusznej lub jej części poza jej obręb. W zależności od lokalizacji można mówić o:

  • przepuklinie pachwinowej;
  • przepuklinie udowej;
  • przepuklinie pępkowej;
  • przepuklinie kresy białej.

Występują też przepukliny pooperacyjne, po wykonanych wcześniej różnych operacjach oraz przepukliny nawrotowe (po uprzednio wykonanej operacji przepukliny).

Objawy przepukliny

Objawy przepukliny to miękki, sprężysty guzek w okolicy pachwiny lub innym miejscu brzucha, powiększający się podczas kaszlu lub wysiłku i dający (bądź nie) dolegliwości bólowe lub dyskomfort.

Należy zaznaczyć, że nieoperowana przepuklina może dawać dolegliwości bólowe, a także może wystąpić powikłanie – uwięźnięcie, które stanowi zagrożenie zdrowia i życia, wymagające natychmiastowej operacji.

Przygotowanie do operacji przepukliny

Do leczenia operacyjnego przepukliny kwalifikuje chirurg po zebraniu wywiadu i badaniu pacjenta. Czasem wykonuje się USG jamy brzusznej. Zalecane są badania przedoperacyjne (1 – 3 tygodni przed zabiegiem), takie jak RTG klatki piersiowej, EKG, badania krwi (morfologia, INR, APTT, elektrolity, mocznik, kreatynina, antygen HBS, przeciwciała anty-HCV) i moczu (badanie ogólne). Badania mogą różnić się w zależności od ośrodka wykonującego operację. Gdy występują choroby współistniejące potrzebne są inne badania i konsultacje.

W dniu poprzedzającym zabieg wieczorem jest wskazana lewatywa, ale nie jest konieczna. W dniu zabiegu nie należy nic jeść, ani nic pić (nawet wody), czyli być na czczo.

Metody operacji przepuklin

Nowoczesne operacje przepuklin to wszczepianie materiału syntetycznego – siatki z polipropylenu, którą uzupełnia się ubytek w tkankach. Wielkość i rodzaj siatki zależne są od przepukliny – jej wielkości i lokalizacji oraz innych czynników.

Jest wiele metod operacji przepuklin. Operacja metodą Lichtensteina jest najbardziej skuteczna i najczęściej wykonywana na świecie. Zabieg polega na likwidacji przepukliny i przyszyciu płasko ułożonej siatki na tylną ścianę kanału pachwinowego. Daje to prawidłowe odtworzenie warunków anatomicznych tej okolicy i wzmocnienie ściany kanału pachwinowego. Operację wykonuje się w trybie chirurgii jednego dnia lub z pobytem kilkudniowym (3–4 dni), w przypadku dużych przepuklin brzusznych lub nawrotowych.

Znieczulenie do operacji stosuje się miejscowe (u bardzo szczupłych pacjentów), przewodowe lub ogólne – na życzenie pacjenta albo ze względu na szczególne wskazania medyczne. Pacjent przebywa w klinice do następnego dnia, otrzymując kroplówki i leki.

Zalecenia po operacji przepukliny

Do domu pacjent otrzymuje zalecenia pooperacyjne wypisane w karcie informacyjnej – w przypadku dolegliwości używa dostępne w aptece środki przeciwbólowe – paracetamol, ibuprofen. Mogą być też stosowane leki przeciwkrzepliwe. Zalecana jest dieta lekkostrawna.

Codziennie należy dezynfekować ranę i nakładać jałowy opatrunek. Mycie całego ciała, także rany na 3–4 dzień po operacji. Należy dbać o regularne wypróżnienia.

Ważne jest, by chory nie dźwigał po operacji przepukliny przez 1 miesiąc, by siatka mogła zrosnąć się z otaczającymi tkankami. Po 7 dniach pacjent przychodzi na kontrolę chirurgiczną i zostają usunięte szwy. W przypadku niepokojących objawów może skontaktować się z lekarzem telefonicznie lub osobiście.

Kontakt

Osoby z Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) i okolic zainteresowane operacją przepukliny mogą skorzystać z formularza kontaktowego lub umówić się na konsultację chirurgiczną w jednym z gabinetów.