Esperal

Wszywanie Esperalu

Implantacja Esperalu (Disulfiramu) ma zastosowanie w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jest to działanie pomocnicze, które ma na celu uzupełnienie innej terapii. Wszycie Esperalu nie zmniejsza chęci wypicia alkoholu, ani nie likwiduje uzależnienia. Wpływa natomiast dyscyplinująco na osobę uzależnioną – "mam Esperal, więc nie mogę pić". Występuje również słuszna obawa przed konsekwencjami po wypiciu alkoholu.

Zabieg polega na wszyciu Esperalu w postaci tabletek, najczęściej w górną część pośladka. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około pół godziny. Należy podkreślić, że pacjent nie powinien spożywać alkoholu na przynajmniej 48 godzin przed zabiegiem.

Działanie esperalu

Po wszczepieniu Disulfiramu zostaje zahamowane przekształcanie spożytego alkoholu w jego metabolity (poprzez blokowanie działania dehydrogenazy aldehydowej). Powoduje to utrzymywanie się w organizmie produktów częściowego rozkładu alkoholu.

Po wypiciu alkoholu mogą występować objawy zatrucia aldehydem octowym – nudności, wymioty, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), duszność, rozpieranie w klatce piersiowej, nadciśnienie, zawroty głowy, niepokój. Stanowić to może zagrożenie zdrowia i życia.

W związku z tym Esperal można stosować wyłącznie u pacjenta świadomego, który wyraża na piśmie świadomą zgodę na implantację, oświadczając, że został poinformowany o skutkach działania alkoholu po implantacji Disulfiramu. Poza tym powinien mieć świadomość, że sam wszczepiony lek może wykazywać działania uboczne.

Kontakt

Osoby z Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) i okolic zainteresowane wykonaniem zabiegu wszczepienia Esperalu mogą skorzystać z formularza kontaktowego lub umówić się na zabieg w jednym z gabinetów.