Cholecystektomia

Wycięcie pęcherzyka żółciowego

Cholecystektomia – wycięcie pęcherzyka żółciowego jest zabiegiem, do którego kwalifikuje się pacjentów z kamieniami, polipami i stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego. Operację wykonuje się laparoskopowo lub klasycznie. Bez względu na sposób operacji, zawsze wycinany jest cały pęcherzyk wraz z kamieniami bądź polipami, a następnie jest badany histopatologicznie.

Podczas konsultacji przedoperacyjnej pacjent zostaje poinformowany na czym polega zabieg. Optymalnym sposobem leczenia jest laparoskopowe wycięcie, gdyż cięcia do wprowadzenia kamery i narzędzi operacyjnych są małe (0,5 i 1cm), a tym samym ból pooperacyjny z nimi związany nie jest duży i w okresie pooperacyjnym chory szybciej dochodzi do zdrowia – w przeciwieństwie do klasycznej operacji, gdzie cięcie musi mieć co najmniej 12cm u osoby szczupłej. Podczas operacji laparoskopowej może zaistnieć konieczność zmiany na operację klasyczną np. w przypadku bardzo nasilonego stanu zapalnego uniemożliwiającego identyfikację struktur anatomicznych, występowania zrostów lub krwawienia.

Przygotowanie do zabiegu

Wycięcie pęcherzyka żółciowego to duża operacja chirurgiczna przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i wymagająca przygotowania pacjenta. Konieczne jest wykonanie badań – USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, EKG, badania krwi i moczu. Ilość badań może różnić się w zależności od ośrodka wykonującego operację. Gdy występują choroby współistniejące, potrzebne są inne badania i konsultacje.

Podczas konsultacji chirurgicznej należy poinformować lekarza o zażywanych lekach – niektóre z nich, jak polopiryna, odstawia się na 7-10 dni przed operacją, leki hormonalne i antykoncepcyjne na 4-6 tygodni przed zabiegiem (dotyczy to planowych operacji). Są leki, które trzeba użyć przed operacją np. na nadciśnienie i na serce. Decyduje o tym lekarz operujący bądź internista-kardiolog.

Pacjent przychodzi do kliniki w dniu operacji na czczo, czyli nic nie je ani nie pije – nawet wody. Przed operacją z pacjentem zostaje przeprowadzona rozmowa – wywiad anestezjologiczny i chirurgiczny, podczas którego pacjent podpisuje zgodę na zabieg operacyjny (tzw. świadoma zgoda na operację, którą chory powinien otrzymać kilka dni przed zabiegiem, by mógł spokojnie i świadomie przeczytać).

Zalecenia po zabiegu

Pobyt w klinice trwa 2 – 3 dni, następnie pacjent zostaje wypisany do domu z zaleceniami od lekarza operującego – leki przeciwbólowe, profilaktyka przeciwzakrzepowa i przestrzeganie diety wątrobowej. Po siedmiu dniach ma miejsce konsultacja, podczas której usunięte będą szwy. Dieta wątrobowa (czyli łatwostrawna i z ograniczeniem tłuszczu) zalecana jest przez co najmniej 8 tygodni. W ciągu pierwszego tygodnia nie zaleca się mleka i mięsa, jedynie warzywa gotowane i kasze.

Kontakt

Osoby z Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) i okolic zainteresowane wykonaniem zabiegu wycięcia pęcherzyka żółciowego mogą skorzystać z formularza kontaktowego lub umówić się na konsultację chirurgiczną w jednym z gabinetów.